آفتالیون آلبرت-اقتصاددان

albert-aftalion

 

آفتالیون-آلبرت(۱۸۷۴-۱۹۵۶)

Albert aftalion

او سالهای متمادی کوشید تا نظریه دورهای تجاری را تنظیم کند.او ابتدا روی عقاید اقتصادی سیسموندی مطالعاتی انجام داد و مقالاتی مربوط به مازاد تولید نگاشت.سپس کتاب مفصلی تحت عنوان بحران اضافه تولید نگاشت که در سال ۱۹۱۳ در دو جلد چاپ شد.انگیزه تالیف این اثر موضوع اصل شتاب بود که در نظریه تقاضای القایی بوم-باورک مورد اشاره قرار گرفته بود.مطابق اصل شتاب هر گونه تغییر در تقاضای کالاهای مصرفی باعث تغییر شدیدتری در تقاضای کالاهای سرمایه ای می شود.اصل شتاب در سال ۱۹۱۷ توسط اقتصاد دان دیگری بنام جان موریس کلارک نیز کشف گردید و او آن را به این نام موسوم کرد.فرایند غیر مستقیم تولید هم توضیحی برای این پدیده استکه چرا سقوط قیمتها بعد از یک دوره افت تولید باعث رونق دوباره اقتصاد نمیشود و ممکن است به سقوط بیشتر تولید منجر شود.علت آن بکارگیری عوامل تولید توسط کارفرمایان با قیمتهای بالاتری است که در گذشته توجیه داشته و همین امر موجب ضرر و زیان آنان می شود. و لاجرم به افت سرمایه گذاری منتهی می شود.

             البته فقط نظریه سرمایه بوم باورک نبود که آفتالیون را به اصل شتاب رهنمون شد.بلکه توجه آفتالیون به نظرات فون وایزر نیز معطوف بود که می گفت ارزش کالاهای مصرفی بازتاب ارزش کالاهای سرمایه ای است.تنها کاری که آفتالیون کرد این بود که دریافت تغییر قیمت کالاهای مصرفی باعث تغییر شدیدتر در قیمت کالاهای سرمایه ای می شود.چرا که فرایند تولید یک فرایند طولانی است.از این رو نظریه آفتالیون را باید ادامه نظریه مکتب اتریش بحساب آورد.در عین حال که با این نظرات تمایزاتی نیز دارد.برای مثال مایزز و هایک که از پیشروان مکتب اتریش هستند معتقد هستند که اعطای بیش از حد اعتبارات بانکی از طریق تغییر نرخ بهره باعث طولانی شدن دوره تولید و لاجرم افت فعالیتها می گردد.

           آفتالیون در سال ۱۸۷۴ در بلگراد متولد شد و در فرانسه تحصیل کرد.او از سال ۱۹۰۴ تا سال ۱۹۲۰ استاد دانشگاه لیل و از ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ استاد دانشگاه پاریس بود.آفتالیون علاوه بر کارهایی که در زمینه دورهای تجاری کرده کتابهای متعددی در زمینه اقتصاد پول تالیف کرده که در آن به نقد نظریه مقداری پول و مکانیزم جریان پول مسکوک که توسط دیوید ریکاردو و دیوید هیوم عنوان گردیده پرداخته است.

 

منبع: کتاب اقتصاددانان بزرگ جهان

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

لطفا پس از پرداخت حتما کد پیگیری پرداخت یا اسکرین شات آن را از طریق ایمیل support@ielcot.ir ارسال کنید.

از وبسایت همکاران و مشتریان ما دیدن کنید.

تصویر 100*150 در بخشهای محصولات فروشگاهی و وبسایت همکاران=50000 تومان ماهانه
متن لینکدار بتنهایی در قسمت پانویس سایت=25000 تومان ماهانه(سایت-وبلاگ-شبکه اجتماعی)

برای تبلیغات بنری با توجه به اندازه و مکان درج بنر و ثابت یا متحرک بودن آن تفاوت قیمت وجود دارد.لطفا با دادن مشخصات از قسمت تماس با ما یا پیامک به 500010401212123 پیگیری کنید.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش